carracks حیوان بیماری حیوانات حیوانات

carracks: حیوان بیماری حیوانات حیوانات دامپزشکی خبر اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی پیشنهاد رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا

با پیشنهاد دونالد ترامپ جهت مذاکره بدون پیش شرط با کشور عزیزمان ایران بار دیگر برگزاری رفراندوم به عنوان پررنگی در محافل متفاوت اعم از سیاسی و غیر سیاسی تبدیل

پیشنهاد رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا

پیشنهاد رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا

عبارات مهم : ایران

با پیشنهاد دونالد ترامپ جهت مذاکره بدون پیش شرط با کشور عزیزمان ایران بار دیگر برگزاری رفراندوم به عنوان پررنگی در محافل متفاوت اعم از سیاسی و غیر سیاسی تبدیل شد. اصل ۵۹ قانون اساسی تصریح می کند «در پرسشها بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد و درخواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد» بی تردید مردم کشورمان در تمام روزهای سخت همراهی خود را با مسئولان جهت پیشرفت و موفقیت کشور نشان دادند بنابراین پر بیراه نیست اگر مذاکره با کشوری که طی ۴۰ سال اخیر جز کینه توزی و دشمنی واکنش‌ها دیگری نداشته، در صورت صلاحدید مقامات به گزینش مردم موکول و وظیفه پیشنهاد اخیر مشخص شود.

پیشنهاد رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا

مذاکره با آمریکا عنوان راحت ای نیست به خاص آنکه این کشور با خروج از برجام بر بی تعهدی و نقض قوانین بین المللی صحه گذاشت، ولی اگر به تاریخ رجوع شود کشور عزیزمان ایران چنین مذاکراتی را پیش از این هم داشته هست، مانند مذاکره با صدام جهت قطعنامه وآتش بس! علاوه بر آن در این مدت حداقل دو مورد آشکار از مذاکره بین دو کشور وجود داشته. ابتدا مذاکراتی که تحت عنوان «عراق» و در چند دور در وقت محمود احمدی نژاد و ظاهرا به درخواست عبدالعزیز حکیم برگزار شد و دومی مذاکراتی بود که به اسم «برجام» بر سر برطرف تحریم های بین المللی هسته ای کشورمان انجام پذیرفت. از شاخصه های یکسان این دو مذاکره و مذاکراتی که اخبار آنها به صورت رسمی منتشر نشد محدود بودن دستورکار مذاکرات هست. » بنابراین تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است و به نظر نمی رسد برگزاری رفراندوم با پرسشها جدی مواجه باشد.

راهکاری به نام رفراندوم

شاید اکنون به جای شکستن تابوی مذاکره با آمریکا باید تابوی رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا را شکست که دو نماینده مجلس در این امر پیشقدم شدند. میرزایی نیکو و پارسایی، دو نماینده پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس در تصویر العمل به پیشنهاد ترامپ گفته‎اند که «رئیس جمهور باید با استفاده از اختیارات خود رفراندوم برگزار کند» بهرام پارسایی در حساب توئیتری خود با اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی نوشت: بعضی بر این باورند که «مردم» راه حل پرسشها را مذاکره و توافق با آمریکا می دانند و بعضی معتقدند که «مردم» اجازه چنین مذاکره ای به مسئولان نمی دهند.

با پیشنهاد دونالد ترامپ جهت مذاکره بدون پیش شرط با کشور عزیزمان ایران بار دیگر برگزاری رفراندوم به عنوان پررنگی در محافل متفاوت اعم از سیاسی و غیر سیاسی تبدیل

آنچه مسلم است هر ایرانى عزت و آبادى کشور عزیزمان ایران را می خواهد. بعد بهتر نیست طبق اصل۵۹ قانون اساسی، نظر مردم را از خود آنها، پای صندوق رأی بشنویم؟ البته برگزاری رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا به پیشنهاد اخیر ترامپ محدود نمی شود و پیش از آن هم جهت همین عنوان بحث برگزاری رفراندوم مطرح بود مانند سال ۹۲ که بعضی سیاسیون از مدیر جمهور درخواست کردند رابطه یا استمرار رابطه نداشتن با آمریکا را به همه پرسی بگذارد.

نکته قابل تامل آنکه به نظر می رسد دلواپسان هم مخالفتی با رفراندوم ندارند چنانکه حمید رسایی در سال ۹۵ در پاسخ به این پرسش «تماشاگران امروز» مبنی بر اینکه «الان شما موافق رفراندوم جهت رابطه با آمریکا هستید؟» گفته بود:« بله. به شرطی که اول بعضی چیزها را به مردم بگویند. به عنوان نمونه مسئولانی که فرزند هایشان در خارج از کشور درس می خوانند و زندگی می کنند چه کسانی هستند و نظرشان راجع به رابطه با آمریکا چیست».

نظر مدیر جمهور

پیشنهاد رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا

از سویی باید در نظر داشت مدیر جمهور با عنوان رفراندوم غریب نیست چنانکه در صحبت مراسم ۲۲ بهمن ۹۶ گفت: «قانون اساسی بن بست ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی راجع به رفراندوم هست؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مردم گفتند عمل کنیم». روحانی در سال ۹۳ هم در یک صحبت گفته بود: «برای یک بار هم که شده، راجع به مساله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد(مساله ای که) جهت همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار هست، نظر مستقیم مردم پرسیده شود». البته باید در نظر داشت تاکید روحانی جهت رجوع به رفراندوم معطوف به مذاکره با آمریکا نبوده هست، ولی مشخص است که با برگزاری همه پرسی در مباحث مهم مشکلی ندارد.

رفراندوم و نگاه حقوقدانان

بهمن کشاورز، مدیر پیشین اتحادیه سراسری کانون‎های وکلای دادگستری کشور عزیزمان ایران در سال ۹۶ به رویداد۲۴ گفت: رفراندوم در یک کشور دموکراتیک باید انجام شود، ولی اکنون شرایط آن در جامعه ما فراهم نیست و نمی توان این همه پرسی را برگزار کرد. محمدحسین ساکت، قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور نیز گفت: طبق قانون، همه پرسی در دو مورد خاص در نظر گرفته می شود. یکی راجع به قانون اساسی است و یکی راجع به مشکلی است که آنقدر پیچیده شده است که دیگر هیچ راه حلی غیر از رفراندوم جهت آن دیده نمی شود.

با پیشنهاد دونالد ترامپ جهت مذاکره بدون پیش شرط با کشور عزیزمان ایران بار دیگر برگزاری رفراندوم به عنوان پررنگی در محافل متفاوت اعم از سیاسی و غیر سیاسی تبدیل

یعنی هنگامی که همه راه ها به بن بست رسیده باشد و تنها گره مسئله با همه پرسی حل می شود باید از این گزینه استفاده کرد. این حقوقدان تاکید کرد: همه پرسی یکی از نشانه های دموکراسی و مردمسالاری هست، ولی باید در نظر گرفت هنگامی که در جناح های سیاسی اختلاف باشد، نمی توان همه پرسی را اجرا کرد. چون افرادی هستند که نمی خواهند پرسشها حل شود و احساس می کنند همه پرسی می تواند به زیان آنها تمام شود.

برای همین هیچ گاه تن به رفراندوم نخواهند داد. کامبیز نوروزی هم با تاکید بر قانونی بودن همه پرسی گفت: اصل ۵۹ قانون صراحتا مشخص کرده است در صورتی که با تصویب دو سوم نمایندگان مجلس راجع به هر موضوعی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… که مجلس تشخیص بدهد می توان رفراندوم برگزار کرد. یعنی در واقع مردم به صورت مستقیم در باره آن عنوان تصمیم بگیرند. او گفت: در صورت نیاز با مراجعه به قانون اساسی می توان متوجه شد که این یک حق ملی است که هیچ کسی هم براساس قانون با یک عنوان قانونی مخالفتی ندارد.

پیشنهاد رفراندوم جهت مذاکره با آمریکا

آرزوی بزرگ /مطهره شفیعی

واژه های کلیدی: ایران | سیاسی | قانون | مذاکره | آمریکا | قانونی | سیاسیون | قانون اساسی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz